بگوییم؛ ماه رمضان آمد، نه رمضان ....

فضیلت اعمال مستحبی ماه رمضان


- دعا و استغفار در ماه رمضان
حضرت علی(ع) در حدیثی می فرمایند:" بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعای زیاد. اما دعاهای شما دافع بلا از شماست. و اما استغفار شما از بین برنده گناهان است". بنابراین از وظایف روزه داران در این ماه، دعا و درخواست‏ حوایج از حضرت حق است که بنده احساس نیاز به پیشگاه بی نیاز کرده، و دست های احتیاج خویش را به درگاه او دراز می کند.


- روزهای ماه رمضان


رسول خدا (ص) می فرمایند:"ای مردم ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به شما رو کرده است، ماهی است که پیش خدا بهترین ماه است و روزهایش بهترین روزها و شب هایش بهترین شب ها و ساعاتش بهترین ساعات".


- اعتکاف در ماه رمضان


پیامبر اکرم(ص) در حدیثی اعتکاف در یک دهه از ماه مبارک رمضان را برابر با ثواب دو حج و دو عمره می شمارند.
در ایام و لیالی مقدسه‏ ای، طبق روایات رسیده از ائمه معصومین (علیهم السلام) مستحب است که هر مسلمانی در صورت امکان دهه آخر ماه مبارک رمضان را در مسجد معتکف شود، که پیامبر اکرم(ص) در تمامی عمرش چنین می‏ کرد.


- تلاوت قرآن در ماه رمضان


بهترین اعمال در شب ها و روزهای ماه مبارک رمضان، تلاوت قرآن است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، ولی چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، از اجر و ثواب ویژه‏ ای برخوردار است چنانچه وارد شده:
حضرت امام صادق(ع) در این باره می فرمایند:"برای هر چیزی بهاری است و بهار قرآن رمضان است". بنابراین امتیازات قرآن به اعتبار نزولش در ماه رمضان از ماه های دیگر بیشتر است.


همچنین رسول خدا(ص) فرمودند:"اگر کسی در این ماه یک آیه از قرآن تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان یک ختم قرآن کرده است".
- افطاری و صدقه دادن در ماه رمضان


امام محمدباقر(ع) در تاکید بر اهمیت این مساله در روایتی به "سدیر" می فرمایند:" ای سدیر! آیا می دانی چه شب هایی است این شب ها؟ سدیر گفت: بلی فدایت گردم این شب ها شب های ماه رمضان است، مگر این شب ها چگونه است؟ امام (ع) فرمودند: آیا قدرت داری هر شب از این شب ها 10 بنده از فرزندان اسماعیل (ع) را آزاد کنی؟ پس سدیر عرض کرد: پدر و مادرم به فدایت، ثروتم کفاف نمی دهد، پس امام پیوسته تعداد بنده‏ ها را کم کرد، تا رسید به یکی در تمام این ماه، سدیر گفت: قدرت ندارم پس امام(ع) به او فرمود: آیا قدرت نداری هر شب یک مسلمان روزه‏ داری را افطار دهی؟ سدیر عرض کرد: بلی تا 10 نفر را هم می توانم افطاری بدهم، پس امام به او فرمود: ای سدیر همان است که اراده کردی یعنی با افطاری دادن 10 روزه‏ دار به ثواب عتق و آزاد کردن 10 بنده از اولاد اسماعیل (ع) نایل می‏ گردی.
همچنین در این باره از ابی عبد الله (ع) نقل شده است که فرمودند:"من تصدق فی شهر رمضان بصدقة صرف الله عنه سبعین نوعا من البلاء". "هر کس در ماه رمضان صدقه‏ ای بدهد خداوند هفتاد نوع بلا را از او دور می کند".
پی ‏نوشت‏ ها:
رمضان، تجلی معبود
امالی شیخ صدوق
وسائل الشیعه
من لا یحضره الفقیه
بحار الانوار
انتهای پیام

/ 4 نظر / 26 بازدید
حدیث مهرآور

سلام هلول ماه مبارک رمضان،ماه بندگی و عبادت، بر شما مبارک. التماس دعا داریم. با نامه ایی به مهاجر110 به روزم.

حدیث مهرآور

یکی نیست بگه: هلول نه، حلول[نیشخند] ببقشید تخسیر مهلمامونه ما بیتخسیریم![عینک]

بصیر

رمزها در رمضان است، خدا می داند برتر از فهم و گمان است، خدا می داند موسم بندگی چشم و زبان و گوش است نه همین صوم دهان است خدا می داند بار عام و، همه مهمان خداوند کریم ماه آزادی جان است، خدا می داند . . . فرا رسیدن ماه رمضان بر شما مبارک التماس دعا

پرنیان

سلام ماه رمضان بر شما مبارک، مطالب شما هم چنان خوندنیه و منم مخاطب همیشگیشون... موفق باشید