کشف پیکر شهید برونسی در شرق دجله

خانم معصومه سبک خیز همسر شهید برونسی در گفت وگوی تلفنی با کیهان، خبر منتشر شده را غیرموثق خواند و اعلام کرد نشانه های داده شده درباره این شهید با واقعیت ها و شواهد همرزمان ایشان انطباق چندانی ندارد.
همسر این شهید بزرگوار گفت: آثار یافته شده از شهید با آنچه وی در هنگامه شهادت به تن داشته و همراه وی بوده است، تطابق ندارد.
همسر شهید در ادامه به ذکر خاطره ای از شهید پرداخت و گفت: آخرین باری که ایشان عازم جبهه بود، شب همه بچه ها را به حرم آقا امام رضا(ع) برد و بعد از خوابیدن آنها مفصل با من صحبت کرده و گفت؛ این آخرین باری است که من عازم جبهه می شوم و این بار دیگر ان شاءالله برگشتی در کار نیست. پیکر من نیز مفقود خواهد شد. ممکن است بعضی ها خبر از اسارت و یا آثار و نشانه هایی از من برای شما بیاورند که اینها صحیح نیست. شما بدانید که من شهید شده ام و چیزی از من باز نخواهد گشت.
همسر شهید عبدالحسین برونسی در پایان با اشاره به دوستی شهید و رهبر معظم انقلاب بر لزوم تبعیت از ولایت فقیه در تمام امور تاکید کرد.
شامگاه دیروز سردار باقرزاده، رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس طی گفت وگوی تلفنی با خبرنگار کیهان درباره این موضوع توضیحاتی را ارائه کرد.
باقرزاده درباره طریقه شناسایی پیکر شهدا گفت: در این مورد دو راه وجود دارد، اول تعیین و بعد بینه، یعنی شهادت دو نفر عادل که اغلب در زمان جنگ از آن استفاده می شد.
رئیس کمیته جستجوی مفقودین آثار و مدارک همراه یک پیکر را، راه رسیدن به تعیین و احراز هویت فرد مورد نظر عنوان کرد و افزود: در مورد شهید برونسی چند نشانه وجود دارد.
اول پلاک هویت وی که در قفسه سینه ایشان فرو رفته بوده و نشان می دهد این شهید برونسی است و دوم لباس های همراه ایشان از جمله لباس سپاه و یک بادگیر کرمی رنگ به همراه بقایایی از یک قرآن با جلد قهوه ای. سردار باقرزاده شواهد موجود درباره پیکر شهید برونسی را مطابق با شنیده های همرزمان ایشان دانست و گفت: بر این اساس هویت شهید برونسی برای کمیته مفقودین محرز شده است.
وی با اشاره به وجود پلاک گفت: چون پلاک همراه پیکر بوده، نیاز به آزمایش«دی.ان.ای» نیست و اظهارات مطرح شده در این زمینه غیرمسئولانه است.
رئیس بنیاد حفظ آثار در پایان گفت: برای اطمینان بیشتر از خانواده این شهید بزرگوار و دو تن از همرزمانی که در آخرین لحظات همراه وی بوده اند، دعوت بعمل آمده است تا با حضور در معراج شهدا بقایای پیکر این شهید و وسایل باقی مانده از ایشان را رویت کنند.
شهید برونسی در سال 1321 در روستای «گلبوی کدکن»، از توابع تربت حیدریه، قدم به عرصه هستی نهاد. با شروع جنگ تحمیلی، در اولین روزهای جنگ، به جبهه روی می آورد که این دوران، برگ زرین دیگری می شود در تاریخ زندگی او. به خاطر لیاقت و رشادتی که از خود نشان می دهد، مسئولیت های مختلفی را برعهده او می گذارند که آخرین مسئولیت او، فرماندهی تیپ 18 جوادالائمه (سلام الله علیه) است، که قبل از عملیات خیبر، عهده دار آن می شود. با همین عنوان، در عملیات بدر، در حالی که شکوه ایثار و فداکاری را به سر حد خود می رساند، مرثیه سرخ شهادت را نجوا می کند.
تاریخ شهادت این سردار افتخارآفرین، 23 اسفندماه 1363 است که جنازه مطهرش، مفقودالاثر می شود.

/ 1 نظر / 6 بازدید
پرنیان

سلام انشاالله که این خبر درست باشه، و خدا به خانواده این بزرگوار صبری عنایت کنه که هم تردیدشون بر طرف بشه وهم وضعیت پیکر شهید رو باور و قبول کنند.