شهدا را بشناسیم

نه آنها را در یادواره های شهدا ومراسم یادبود آنان شناخته اید کدامیک؟

هر طور که با شهید آشنا شده اید باید از ظاهر شهدا به باطن شهدا دست پیدا کنید به یک نام اکتفا نکنیم چرا که اصولا شهدا گمنامی  خود  را برگزیده اند و چه زیبا فرمود سید شهیدان اهل قلم که هرکس می خواهد ما را بشناسد (شهدا را ) باید داستان کربلا را بخواند این است راه شناخت و کسب معرفت اصلا آشنایی وقتی مفید واقع می شود که به کسب معرفت بینجامد

خیلی از ما شهدا را با ظاهر و سیمای ظاهرشان شناخته ایم  و کورکورانه سعی در الگوبرداری و شبیه سازی ظاهرمان از ظاهر شهدا داریم.

کسانی که در محیط پیرامونی ما کم نیستند که نگاهی کاملا سطحی به سیره شهدا دارند و شهدا را در نوع پوشش لباس و تیپ و قیافه شناخته اند و می خواهند ظاهرشان را مطابق شهدا کنند و این یعنی تقلید بدون بینش.

اما براستی شهدا چگونه بوده اند ؟ انان که در تقوا اسوه و در ایثار نمونه و در استواری بی بدیل بوده اند

یکسری ویژگیهای برتر داشته اند و یکی از مهمترین برتری ها در صفت اخلاص آنان است.

شهدا در طول حیات طیبه خود خالصانه زیستند و این رمز بزرگی انان است شهدا در درون خود به بزرگی رسیده اند و ظاهر جذاب و نورانی انان تجلی درون پاک و مطهرشان بوده است

اما ما راه را گم کرده ایم و به بیراهه رفته ایم مضامین را وارونه در یافته ایم کسی که به راحتی تهمت می زند غیبت می کند و خیرخواه مردم نیست با شهدا هیچ سنخیتی ندارد بیایم فقط ادعا نکنیم ما را هم روزی به دروازه آخرت رهنمون خواهند نمود  پس دست از لجاجت و پیروی از هواها برداریم و فقط مدعی نباشیم که این جز نفاق منافقان نیست.

اگر می خواهیم در تبار افلاکیان سربلند باشیم و در پیشگاه الهی سرفراز راهی جز خلوص نیت و عمل توامان نداریم ما باید اخلاص را از شهدا الگو بگریم .نه چونان منافق صفتان برای رسیدن به مطامعمان از شهدا به عنوان یک حربه و ابزار استفاده کنیم.

نکند مدعی دینداری باشیم در عین حالی که دنیا پرست شده ایم.

/ 2 نظر / 3 بازدید
sniperking

سلام شما هم وبلاگ تر و تمیزی دارید . امید وارم موفق باشید .

پرنیان

سلام باز خدا رو شکر که در این دوره زمونه یه سنگ قبر و عکس و اسم کوچه از شهدا باقی مونده که جوانها لا اقل کمی شهدا را بشناسند وگرنه مدارس و دانشگاه که هیچ قدمی برای شناساندن واقعی شهدا بر نمی دارند. در این راه حتی ستاد یادواره و بنیاد شهید هم حسابی کم کاری کرده اند . ما که درباره شهدا سوال زیاد داریم فقط کسی نیست جواب بده!